Představujeme systém MINERGIE pro štítkování nízkoenergetických budov. Jedná se o jeden z nejlépe propracovaných a nejdůvěryhodnějších systému certifikace pasivních a nízkoenergetických domů. Jakby také ne. Za systémem stojí Švýcarská konfederace a Knížectví Lichtenštejnsko. Tento systém certifikace je registrovaný nejen ve Švýcarsku, ale po celém světě a může být použit pro všechny druhy budov.

Systém Minergie pro audit a následné certifikování pasivních a nízkoenergetických domů byl poprvé představen v roce 1994. V roce 1997 začal být systém používán prvními švýcarskými kantony. V roce 1998 bylo oficiálně založené sdružení Minergie a představen první energetický standart, který upravoval certifikování nízkoenergetických staveb. V roce 2001 byl představen přísnější certifikační standart pro pasivní domy.

Kvalitní vzduchotechnika především

Při plánování projektu budovy, která má splňovat standardy systému Minergie je největší důraz kladen na důkladnou vzduchovou izolaci. Projet ani hotová budova nemůže dostat certifikát Minergie, jestliže nebude obsahovat kvalitně řešenou vzduchotechniku a rekuperaci tepla. Účelem je dosažení co největších energetických úspor.

Cílem úspora energie

Samozřejmostí jsou vysoké nároky úsporu energií, které jsou zjišťovány během projektu i při provozu budovy. Pro rodinné domy je stanovena hladina energetické náročnosti 42 kWh/m2. U rekonstruovaných objektů je limit snížen na 80 kWh/m2. U budov stojících v nadmořských výškách nad 800 m se tyto hodnoty zvyšují. Systém Minergie je tak jeden z mála certifikačních systémů, které berou v úvahu i nadmořskou výšku. To je možná důvod, proč se tento systém ujal prvně ve Švýcarsku. Dnes se dle systému Minergie certifikují i jednotlivé konstrukční prvky. Budete-li však chtít certifikovat svůj dům dle tohoto systému, budete se muset porozhlédnout v zahraničí. V České republice zatím není agentura, která by umožňovala provést certifikace podle tohoto systému.

J.H.