Již nějakou dobu platí v České republice nařízení, které přikazuje majitelům nemovitostí nechat vypracovat tzv. energetický průkaz budovy. Někdy se takovému průkazu také říká energetický štítek. Pojďme se tedy podívat, co to energetický štítek je, jak je možné ho získat a hlavně kolik jeho pořízení stojí.

Energetický průkaz budovy nám vlastně říká, kolik budova při svém provozu spotřebuje energií na vytápění, ohřev vody, osvětlení, případně na chlazení. V okamžiku, kdy kupujete či pronajímáte nemovitost, tak vám stačí jeden jediný pohled na energetický průkaz, abyste zjistili, jak energeticky úsporné vaše případné nové bydlení bude. Pokud se údaje neshodují s vaší představou o energeticky úsporném bydlení, pak můžete začít vyjednávat o kupní ceně nemovitosti, případně o výši nájemného.

Průkaz energetické náročnosti budov vám může vyhotovit pouze osoba k tomu oprávněná. Jejich seznam najdete na stránkách Ministerstva obchodu a průmyslu. Povinnost mít tento průkaz platí od 1. 1. 2013 pro všechny nově postavené budovy a pro starší nemovitosti, které chce jejich majitel prodat. Nesplníte-li povinnosti určené zákonem, vystavujete se riziku pokuty a to až 100 000 Korun.

Cena za zřízení energetického průkazu budovy přitom není zase nikterak vysoká. U běžných rodinných domů se zastavěnou plochou do 150 m2 se cenově vejdete určitě do 5000 Kč. Horší je to s cenou energetického průkazu u nájemních domů, kde může pořizovací cena průkazu dosáhnout až několika desítek tisíc korun. Značnou komplikací však může být neexistence stavebních plánů objektu. Ty jsou pro vytvoření energetického průkazu nezbytné. Bylo by je tedy třeba vytvořit a to by pořízení průkazu prodražilo a další desítky tisíc korun.

J. H.