Chcete si být jistí, že váš dům splňuje kritéria pro pasivní domy? Nebo si chcete ověřit, že nemovitost, kterou chcete koupit, je pasivní? Nechte si váš dům certifikovat. Dnes je na trhu mnoho společností, které nabízejí stavbu pasivních domů. Bohužel ne všechny jsou poctivé a nabízejí opravdu pasivní domy.  Pak je tedy potřeba obrátit se na někoho, kdo vám poradí. Jak a kde však najít toho správného odborníka? Navíc, když existuje několik způsobů výpočtů. Málokdo však ví, že v České republice existuje certifikační orgán, který rozhoduje o tom, zda předmětný dům splňuje požadavky domu pasivního.

Centrum pasivního domu

Centrum pasivního domu, jak se certifikační orgán nazývá, provede šetření a potřebné výpočty nejen u již stojících domů, ale také u projektů. Na základě mezinárodně uznávané definice PassivHaus Institut (PHI) pak dům certifikuje, nebo ne. Certifikace dle norem PHI je považována za nejvěrohodnější a nejspolehlivější. V České republice je sice možné provést certifikaci i podle jiných předpisů. Například podle TNI 73 0329, která slouží pro hodnocení staveb a projektů v rámci programu Zelená úsporám. Tato norma však používá jiný způsob výpočtu než mezinárodně uznávaná norma PHI. Sjednotí-li se způsob výpočtu, pak TNI 73 0329 připouští jako pasivní domy i ty, které mají spotřebu energie 25 kWh/m2.

Certifikací k vyšší ceně

Certifikaci si může objednat kdokoli, investor, architekt i kupující. V současné době jsou hotová certifikační kritéria pouze pro rodinné domy a byty. Připravují se však kritéria i pro rekonstrukce staveb a nebytové prostory.

Nejen, že certifikací získáte jistotu, že dům je kvalitní a splňuje všechny vaše požadavky na úsporu energií, ale zároveň vzroste jeho cena na trhu nemovitostí. K certifikaci také přihlížejí některé banky, které na základě tohoto certifikátu snižují úroky u hypotéky.

A jaké jsou ceny? V případě rodinného domu cena není nikterak závratná. Celý certifikační proces vyjde na cca 13 000 Kč za jednu bytovou jednotku. Pro ostatní domy je cena 20 000 Kč za bytovou jednotku.

Certifikační autorita Centrum pasivního domu má sídlo v Brně na ulici Údolní 33.

 

J.H.