Čtyři otázky a odpovědi ohledně průkazu energetické náročnosti budov:

1. Kdo si bude muset pořídit průkaz energetické náročnosti budovy?

Od 1. ledna 2013 musejí mít průkaz energetické náročnosti budov všechny domy a bytové jednotky, které jsou určeny k pronájmu. Od 1. července platí tato povinnost pro veřejné budovy, jako jsou budovy obecních úřadů, krajských úřadů, budovy Policie ČR, hasičů a soudů, pokud mají větší plochu než 500 m2.

1. ledna 2015 platí povinnost mít energetický průkaz domu i pro starší bytové domy a administrativní budovy s plochou větší než 1500 m2.

Od prvního ledna 2017 musí být energetickým štítkem označené i bytové domy s plochou menší než 1000 m2 a konečně od 1. ledna 2019 bude platit toto nařízení i pro rodinné domy s plochou menší než 350 m2.

2. Kdo má výjimku?

Pořizovat si průkaz energetické náročnosti budov si nemusejí vlastníci bytových jednotek, kteří dohledají účty za energie za poslední tři roky. Výjimka také platí v případě budov pro rodinnou rekreaci, budov s plochou menší než 50 m2, budov pro konání bohoslužeb a pro budovy průmyslové a zemědělské výroby se spotřebou energie do 700 GJ/rok.

3. Jaká je platnost průkazu energetické náročnosti budov?

Průkaz energetické náročnosti budov platí 10 let. V případě rekonstrukce si však budete muset nechat zpracovat nový průkaz.

4. Jaké podklady jsou potřeba pro vyhotovení průkazu energetické náročnosti budov?

Nutné jsou údaje o technickém zařízení budovy, jako jsou vytápění, větrání, osvětlení… Nutností je také stavební dokumentace. Je potřeba zjistit skladbu konstrukcí domu. Není-li stavební dokumentace k dispozici, je potřeba provést měření přímo v domě, které spočívá v provádění sondáží. To samozřejmě zvýší náklady na průkaz energetické náročnosti budov.

J. H.