Protože situace na našem trhu byla dost nejasná, mnoho majitelů nemovitostí s pořízením průkazů energetické náročnosti budov dosud otálelo.

Vláda ale v září schválila novelu zákona 4406/2000 o hospodaření energií a tato novela s sebou přinese v oblasti PENB několik změn.

Jaké změny můžeme od 1. ledna 2015 očekávat?

Povinnost uvádět PENB budou mít i realitní kanceláře

Povinnost uvádět při inzerci hodnotu energetického průkazu u prodávané nemovitosti má v současné době majitel. V případě, že majitel bude inzerovat nemovitost přes realitní kancelář, musí kanceláři od 1. ledna 2015 dodat ověřenou kopii grafické části PENB, v opačném případě má realitní kancelář povinnost u nemovitosti uvést nejnižší energetickou třídu G. V případě inzerování nemovitosti bez PENB hrozí majiteli i makléři finanční postih až ve výši 100 tisíc korun.

Starší nerekonstruované objekty budou mít výjimku

Některé nemovitosti postavené před rokem 1947 budou mít výjimku. Nově bude platit, že v případě, že objekt od doby výstavby neprošel většími změnami – tedy minimálně o 25 procent, mohou se prodávající s kupujícím písemně dohodnout, že pořízení průkazu energetické náročnosti není nutné pořizovat. U zrekonstruovaných nemovitostí starších roku 1947 bude PENB ale stále vyžadován.

Průkaz bude vyžadován u rozestavěných budov

PENB bude nově vyžadován nejen pro prodej a pronájem nemovitosti, ale i pro stavby před jejich dokončením, a to v rámci kolaudace či rekolaudace. Povinnost obnovit průkaz bude mít majitel i po výměně kotle na ohřev teplé vody či topení. Takový zásah do budovy totiž změní energetickou náročnost, a tedy je pravděpodobné, že se nemovitost posune do jiné energetické třídy.

Každý průkaz bude mít své číslo

Další novinkou bude, že každý průkaz bude označen unikátním číslem. Toto číslo přímo identifikuje inspektora, který ho připravil. Tím se výrazně zvýší tlak na kvalitu průkazů a kontrolu jeho pravosti. Všechny průkazy budou zároveň evidovány v elektronickém systému Ministerstva obchodu a průmyslu, díky kterému bude jejich kontrola jednodušší a rychlejší.

Nově i SJV a administrativní objekty

K 1. lednu 2015 také platí, že PENB budou muset mít i sdružení vlastníků bytových jednotek. Tedy alespoň ta, která mají plochu větší než 1 500 metrů čtverečních. Povinnost platí rovněž pro administrativní objekty.

S. Š.
foto: pixabay.com