Nebudeme vám samozřejmě říkat, jak si máte vybavit svůj dům, ale je potřeba vědět, že v případě nízkoenergetických a pasivních domů má jejich výbava určitá pravidla, které je pro správné fungování domu a pro maximální využití všech úspor nutné dodržet.

Začneme tedy vytápěním. Zde situace není příliš složitá. Pro pasivní i nízkoenergetické domy se sice nejvíce hodí tepelné čerpadlo, ale vytápět můžete svůj dům i pomoci elektřiny. Samozřejmě pokud ji budete brát ze sítě, už nepůjde o tak ekologický provoz, ale musíte počítat s tím, že vaše elektřina může být vyráběna v uhelné elektrárně. Druhou možností pak je, zřídit si vlastní elektrárnu. Do vytápění patří i ohřev vody. Ten se nejčastěji řeší pomocí slunce.

Nízkoenergetické a pasivní domy musí mít zvláštní systém určený k větrání nemovitosti. Jinak vám v domě nebude proudit vzduch. Pro tyto druhy nemovitostí je nucené větrání tedy naprostou nezbytností. Nejlepší volbou je, pokud vzduchová jednotka bude obsahovat i rekuperaci. Teplo odcházejícího vzduchu, tak nebude promrháno, ale využito k ohřevu vzduchu čerstvého.

Velmi důležitou součástí každého domu jsou okna. V případě nízkoenergetických a pasivních domů to platí dvojnásob. Nejčastěji se používají dvojskla s jednou či dvěma vrstvami fólie. Součástí oken je navíc i pokovená vrstva, která propustí sluneční záření dovnitř, ale teplo udrží uvnitř místnosti. Mezery mezi sklem pak jsou nejčastěji vyplněné argonem či kryptonem.

Součástí domu může být i zimní zahrada. Pokud je s ní počítáno, pak většinou za účelem získávání tepla, kdy je navržena tak, aby zejména v zimních měsících docházelo k ohřevu vzduchu v ní, a ten pak je rozváděn do dalších místností. Vyloučena však není ani okrasná funkce.

J. H.