Než se pustíme do maratonu, v který se vybírání bytu často promění, je ideální, zodpovědět si předem několik otázek, které pomohou ujasnit nám své přání a potřeby v souvislosti s vysněným bydlením.

Hlavním atributem, jenž nám pomůže trochu profiltrovat nabídky, je lokalita. V první řadě většinou volíme mezi venkovem a městem. Specifický je potom požadavek bydlet v konkrétním městě, nejčastěji hlavním – v Praze.

Důvodem bývá výborné zázemí, co se týče pracovních možností, výše platů, studia našich ratolestí, ale i vyžití v souvislosti s kulturou, nakupováním a děním vůbec. Zajímá-li nás tedy bydlení v Praze, budeme se orientovat na reality Praha, a procházením ostatních nabídek se nemusíme zdržovat.

Ujasnit bychom si také měli, zda sháníme byt či dům v nějaké starší zástavbě nebo bychom raději novostavbu. Zde již narážíme na další omezení, kterým pro nás bude jednoznačně cena. Například při již zmíněném bydlení v Praze můžeme většinou dům, pokud nemáme dostatečný finanční strop, rovnou vyloučit.

Naopak nás může příjemně překvapit, že novostavba bytu nemusí být nad naše možnosti a srovnáme-li ostatní výhody některých moderních projektů, často máme už tak trochu předvybráno.

Záleží také na tom, jakou zvolíme lokalitu. Obvykle volíme podle vzdálenosti do práce, nebo třeba vzdálenosti našich dětí do škol. Ve hře jsou ale i naše osobní preference, většina projektů je sice situována do klidných zákoutí s dostatečným množstvím zeleně, ale setkáme se též s projekty zasazenými v rušnějších lokalitách.

Co je pro nás rozhodující, je i samotné provedení bytu a také to, zda má daný byt nějakou přidanou hodnotu, třeba ve formě terasy, balkónu, nebo ještě lépe vlastní zahrady. V době, kdy se rozmáhají parkovací omezení, má vliv i to, jak je řešeno parkování. Některé domy dnes upřednostňují podzemní garáže a volný prostor kolem domu.

Otazníků, které budeme muset vyřešit, by se dalo zmínit ještě více. Každopádně je třeba získat i potřebnou dávku inspirace. Třeba na stránkách bytyprodejpraha.cz, nalezneme poměrně bohatou zásobu aktuálních nemovitostí, mezi kterými si zrovna možná vybereme tu naši.

Zdroj foto: www.bytyprodejpraha.cz