Chcete zateplit váš dům? To je jistě dobré rozhodnutí. Ovšem nepouštějte se do toho bez hlavě. Prvně je nutné vypočítat tepelné ztráty. Můžete si na to najmout nějakou z firem, kterých je na trhu celá řada. Bude vás to však stát nějaké peníze. Ovšem pokud dobře zvolíte odborníky, budete mít jistotu, že je výpočet proveden správně a vy tak můžete tomuto výpočtu přizpůsobit zateplovací práce. Nebo si můžete výpočty provést sami. Zde však nemáte zaručeno, že budou správné. Není to však nic složitého a s našim návodem to určitě zvládnete. Výpočet tepelných ztrát vám pomůže zjistit, kolik tepla vám uniká z budovy a jak silný kotel budete potřebovat. Tedy ať si výpočty provedete sami, či si najmete firmu, určitě se to vyplatí.

Jak na výpočet?

Prvním krokem je inventarizace konstrukcí, tedy materiálů, z jakých jsou vyrobeny. Zajímat vás budou zejména údaje o jejich ploše, tloušťce a samozřejmě materiálu. Pro samotný výpočet si z internetu stáhněte některý z programů, který je k tomu určen. Můžete vybírat od těch zcela jednoduchých, kde musíte všechny údaje zadat ručně, nebo si zvolit některý z placených programů, kde je již řada údajů vepsána. Kromě tohoto programu budete jistě také potřebovat i stavbařské tabulky.

Informace o konstrukci domu slouží k výpočtu hodnoty prostupu tepla vícevrstvou konstrukcí. Pomocí této veličiny zjistíte plošný únik tepla přes konstrukci vašeho domu. Pokud máte k dispozici jednoduší programy, budete muset ve stavebních tabulkách vyhledat údaje o tepelném odporu.

Následně je možné vypočítat celkové tepelné ztráty celého domu. Tuto hodnotu získáte tak, že k hodnotám tepelných ztrát konstrukce domu přičteme tepelné ztráty vzniklé únikem tepla přes okna a dveře. Tak získáme celkový přehled o tepelném úniku našeho domu. Dalším krokem, který následuje po výpočtu tepelných ztrát domu, může být výpočet výkonnosti kotle. O tom však až v jiném článku.

 

J. H.