Od začátku letních prázdnin 2015 vešla v platnost novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Tato novela s sebou mimo jiné nese i změny v průkazech energetické náročnosti u prodávaných budov.

Novela ruší povinnost předávat prodávajícímu průkazy energetické náročnosti budov (PENB), pro domy postavené a naposledy zrenovované před rokem 1947, tedy za předpokladu, že s tím majitel souhlasí a zároveň se nemovitost nikde neinzeruje.

Tyto budovy totiž mohou být automaticky považovány za nejhorší kategorii – G. Takto staré budovy se často prodávají na demolici nebo k rekonstrukci a průkaz energetické náročnosti je tak zbytečné.

Další změnu ocení především realitní kanceláře, které mají povinnost zveřejňovat PENB v inzerátech. Pokud nyní realitní kancelář neobdrží tento průkaz od vlastníka nemovitosti, budou muset v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G, jinak by jim i prodejci hrozily sankce.

Spolu s novou novelou také byla zrušena časová povinnost pro bytové domy mít průkaz energetické náročnosti. Při prodeji bytů tak ale nastává poměrně komplikovaný proces, kdy majitel musí požádat sdružení vlastníků jednotek, které má povinnost průkaz zpracovat.V opačném případě hrozí až 200 tisícová pokuta.

Pokud průkaz majitel bytu nedostane, bude moct vykázat faktury za energie. Je třeba zde ale dbát opatrnosti, je-li byt prodáván přes realitní kancelář. Pokud majitel průkaz nemá, musí realitka dle zákona kvůli absenci průkazu v inzerátu uvést nejhorší energetickou třídu G. Tím může dojít ke snížení hodnoty majetku prodávajícího.

Sandra Špačková